🎭 Dziś zakończyła się kontynuacja nagle przerwanej sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej w Miliczu rozpoczętej 12 czerwca 2026r

🎭 Dziś zakończyła się kontynuacja nagle przerwanej sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej w Miliczu rozpoczętej 12 czerwca 2026r
📅 23.06.2026 23:57 f Źródło: Facebook

🎭 Dziś zakończyła się kontynuacja nagle przerwanej sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej w Miliczu rozpoczętej 12 czerwca 2026r I tak jak powodów jej przerwania 12 czerwca wielu mieszkańców nie mogło przewidzieć, tak dzisiejszego wyniku głosowania nie dało się już raczej uznać za niespodziankę. Scenariusz był napisany od dawna, aktorzy znali swoje role, a finał przedstawienia wydawał się przesądzony jeszcze przed podniesieniem pierwszej ręki do głosowania. 🎬 Warto przypomnieć pewien ciekawy szczegół. Pierwotnie sesja absolutoryjna miała odbyć się 11 czerwca 2026 r. Radnym przekazano jednak informację, że z powodu bliżej nieokreślonych „przyczyn losowych” termin zostaje zmieniony na 12 czerwca. Dziś już wiemy, co wydarzyło się 12 czerwca i dlaczego sesja została przerwana. Pozostaje tylko pytanie: jak wyjątkowe musiały być te „przyczyny losowe”, aby przekładać jedną z najważniejszych sesji w roku? 🤔 Czy przeprowadzenie sesji 11 czerwca zgodnie z wcześniej zapowiedzianym terminem nie było by konieczność przerywać....? Co ciekawe, dziś dwóch radnych było nieobecnych, a mimo to sesja odbyła się bez najmniejszych przeszkód. To pokazuje, jak niezwykle precyzyjnie, wręcz chirurgicznie, planowane, wyreżyserowane są niektóre działania w naszej Radzie Miejskiej. 🎯 Ciekawe czy oficjalnie dowiemy czym tak naprawdę było podyktowana zmiana terminu sesji i na czyją prośbę ta zmiana była dokonana🤔 Dzisiejsze obrady po raz kolejny pokazały, że w Miliczu mamy dwa światy. Jeden oparty na dokumentach, liczbach, opiniach instytucji kontrolnych i faktach. Drugi oparty na emocjach, urazach, politycznych manifestach i niekończącej się traumie po wyborach sprzed dwóch lat. Na początku sesji przewodniczący zażyczył sobie, aby burmistrz odczytał fragment raportu o stanie gminy - Słowo Wstępne. Trudno uwierzyć, że chodziło o zapoznanie się z treścią dokumentu. Raczej był to element budowania odpowiedniego nastroju przed kolejnym płomiennym wystąpieniem jednego z radnych. 🔥 Czy słowa zawarte w raporcie były w pełni obiektywne? Zapewne nie. Była to subiektywna ocena burmistrza kolejnego roku współpracy pomiędzy organem wykonawczym a organem stanowiącym. Ale właśnie od tego jest debata – aby przedstawiać argumenty, a nie urządzać polityczne widowiska. Czy taka ocena powinna mieć miejsce w takim dokumencie? Być może nie. Jednak, żaden akt prawny nie definiuje jak dokładnie ma być redagowany taki Raport! Niestety po raz kolejny zamiast merytoryki zwyciężyła polityczna zawiść, obraza, wzajemne uszczypliwości i brak pogodzenia się z demokratycznym wynikiem wyborów. I nie mam pretensji do radnych, którzy nie udzielili burmistrzowi wotum zaufania. Sama nazwa wskazuje, że jest to kwestia indywidualnej oceny i poziomu zaufania. Każdy ma do tego pełne prawo. Ale absolutorium to zupełnie inna sprawa. To nie jest konkurs sympatii. To nie jest plebiscyt popularności. To nie jest głosowanie nad tym, kogo lubimy bardziej. Absolutorium jest oceną wykonania budżetu. Budżetu, który został szczegółowo przeanalizowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Budżetu, który otrzymał pozytywną opinię bez jakichkolwiek zastrzeżeń. 📊 Co ciekawe, w poprzednich kadencjach zdarzały się opinie zawierające uwagi i zastrzeżenia, a mimo to absolutorium było udzielane. Warto przypomnieć, że RIO w 2017 roku wydała opinię negatywną, a mimo to radni udzielili absolutorium ówczesnemu burmistrzowi. Paradoksem jest, to że również 11 głosami - przypade🤔 Dziś mamy opinię pozytywną bez uwag. A jednak nie wystarczyło. Widocznie polityczne emocje okazały się silniejsze od faktów. Nieudzielenie absolutorium przy jednoczesnym przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu budzi co najmniej zdziwienie. Trudno nie odnieść wrażenia, że dla części radnych ważniejszy od oceny dokumentów był polityczny przekaz skierowany do własnego elektoratu. Na szczęście byli również radni, którzy mimo, że na co dzień nie kryją swojej krytycznej oceny działań burmistrza, a mimo to potrafili oddzielić politykę od procedur, zdrowego rozsądku. Potrafili zrozumieć, czym jest absolutorium i jakie przesłanki powinny decydować o jego udzieleniu lub odmowie. Za taką postawę należy się szacunek. 👏 Czy w Gminie Milicz wszystko działa idealnie? Oczywiście, że nie‼️‼️‼️ Wielokrotnie publicznie wskazywałem problemy, błędy i niedoskonałości. Dostrzegam brak konsekwencji w egzekwowaniu niektórych zadań, dostrzegam utrwalone przez lata przyzwyczajenia funkcjonujące w urzędzie, dostrzegam sytuacje, w których mieszkańcy oczekują większej skuteczności. Ale jednocześnie dostrzegam ogrom pracy wykonywanej przez większość pracowników Urzędu Miejskiego. Ludzi, którzy często poświęcają własny czas, wykazują się zaangażowaniem, empatią i zwykłą ludzką chęcią pomocy. Za to należą się słowa uznania i podziękowania. ❤️ Szkoda tylko, że nie dotyczy to wszystkich. Ciągle są tacy, którzy stare przyzwyczajenia traktują jak świętość. I tacy, którzy nie są gotowi i przede wszystkim nie chcą jakichkolwiek zmian! Na szczęście jest ich niewielu... Szczególne podziękowania kieruję również do Pani Skarbnik, która w trudnych warunkach przeprowadziła gminę przez liczne zmiany budżetowe, realizację inwestycji oraz kolejne zadania zlecane przez administrację rządową. Dzisiejsza sesja była podsumowaniem roku pracy samorządu. I niestety po raz kolejny pokazała, że dla części Radnych najważniejszym celem troska o rozwój gminy, o realizacje oczekiwań mieszkańców Gminy Milicz. Najważniejszym celem pozostaje polityka. I bezwzględna walka o odzyskanie władzy absolutnej! A szkoda, bo mieszkańcy oczekują współpracy, a nie kolejnych odcinków serialu pod tytułem „Nie z mojej Bajki” czy też "Mojsi i Twojsi" 🎭 #Milicz #RadaMiejska #SesjaAbsolutoryjna #Samorząd #PolitykaLokalna #Budżet #Absolutorium #WotumZaufania #Mieszkańcy #Miliczanie #Komentarz #SamorządBezFiltrów #FaktyNieEmocje #www Wojciech Piskozub - Burmistrz Gminy Milicz Sebastian Stelmach - ESKA Wrocław / ESKA2 Trzebnica Kocham Milicz Dolny Śląsk Gmina Milicz